Zhrnutie výkonnosti v treťom kvartáli

Ekonomika všetky články

Trhy oficiálne uzavreli hospodárske výsledky spoločností v treťom štvrťroku a na základe toho, aká bola situácia na konci augusta, akcie dokončili štvrťrok v podstatne v lepšom stave, ako by väčšina ľudí očakávala. Na konci augusta sme zažili mesiac veľkej nestability smerujúci do historicky najhoršieho mesiaca pre akcie, ale o tridsať dní neskôr S&P 500 ukončila mesiac v pozitívnom duchu a to je dosť na to, aby nastal kladný výnos za tretí štvrťrok. Primárna referenčná hodnota pre americké akcie s veľkým kapitálom (SPY) narástla až o 20% (medziročne) počas prvých deviatich mesiacov v roku, prvýkrát od roku 1997. Okrem S&P 500 mal každý hlavný index ETF, ktorý sledujeme v rámci výkonnosti v septembri zisk. V tomto štvrťroku boli iba tri ETF (so zameraním na stredné a malé podniky) znížené, zatiaľ čo ďalšie dva ETF (Nasdaq 100 a Russell 1000) zaznamenali medziročné zisky vo výške 20% +.

Cena bola v septembri veľkým víťazom, pretože všetky tieto ETF tento mesiac narástli okolo 5%. Medziročne je tu však pár rozdielov; zatiaľ čo ETF s vysokým a stredným kapitálom dosahujú lepšiu výkonnosť, ETF s nízkym kapitálom v skutočnosti nedosahujú nízku hodnotu.

Pokiaľ ide o návratnosť v jednotlivých odvetviach, zdravotníctvo ako jediné skončilo v septembri v červenej farbe a teraz je to sektor s medziročne najhoršou výkonnosťou. Okrem zdravotnej starostlivosti je jediným odvetvím, ktoré má medziročne menej ako 10%, energetika. Do štvrtého štvrťroka energetika vzrástla o viac ako 10%, ale pokles o 6% v treťom štvrťroku zničil viac ako polovicu medziročných ziskov spoločností. Naopak, najväčšími ziskami v 3. štvrťroku boli utility a finančný sektor. Technológie v septembri mierne prekonali širší trh, stále však prekonali výkonnosť S&P 500 v prípade štvrťročnej výplne na svoje výkonné čísla o 30% + medziročne. Skutočnosť, že technológie (+ 31%) a verejné služby (+ 25%) sú dve vedúce odvetvia, medziročné údaje ukazujú, aký jedinečný bol rok 2019.

Mimo USA bol Hongkong jedinou krajinou s ETF, ktoré boli v septembri dole a bol najhoršie fungujúcim odvetvím v treťom štvrťroku s poklesom o viac ako 12%. Zatiaľ čo americké akcie boli v treťom štvrťroku celkovo pozitívne, medzinárodné trhy boli oveľa viac zmiešané kvôli upravenému základu dolára. Aj napriek tomu medzinárodný návrat doposiaľ všeobecne narástol, aj keď opäť väčšina z nich nedosiahla výkonnosť S&P 500.

Medzi komoditami, aj keď v septembri poklesoli o viac ako 7%, striebro vzrástlo v treťom štvrťroku o viac ako 11%. Zlato zaznamenalo podobné smerové pohyby, aj keď nie v rovnakej miere. V oblasti energetiky zostáva veľká nerovnosť vo výkone medzi ropou a zemným plynom na mieste, pretože ich trendy sú v opačnom smere ročne, kvartálne a mesačne.

Okrem mimoriadneho augusta, „treasuries“ vrátili niektoré zo svojich ziskov v septembri. Dlhodobé treasuries 20 plus však stále sledujú návratnosť tesne pod 20% resp. o percentuálny bod menej ako S&P 500.

Výnosnosť podľa tried za mesiac september, Q3 a celkom ročne.

Zdroj: bespokepremium

Ohodnoť článok

Pridaj komentár