Zoznam dividendových kráľov (50 a viac rokov rastu dividend) na október 2019

Americké akcie Dividendy Ekonomika Financie všetky články

Dividendoví králi sú najlepšími z najlepších v oblasti dlhoročných dividend.

Kto vlastne sú dividendoví králi? Sú to akcie podnikov, ktoré 50 alebo viac po sebe idúcich rokov vyplácajú pravidelné rastúce dividendy a ich zoznam stále narastá.

V súčasnosti existuje 27 dividendových kráľov, vrátane nedávno pridanej Altria Group (MO). Každý dividendový kráľ spĺňa v prvom rade požiadavku a to byť dvojnásobným dividendovým aristokratom (25 po sebe nasledujúcich rokov vyplácania dividend).

Nie všetci dividendoví králi sú aj dividendoví aristokrati. Tento neočakávaný výsledok je spôsobený tým, že „jedinou“ požiadavkou na to, aby spoločnosti mohli byť dividendovými kráľmi, je 50 a viac rokov rastúca dividenda, zatiaľ čo aristokrati, musia mať viac ako 25 rokov zvyšujúce sa dividendy, byť členom skupiny S&P 500 a spĺňať určitú minimálnu veľkosť a likviditu.

Analýza všetkých 27 dividendových kráľov

Všetkých 27 dividendových kráľov je uvedených nižšie podľa odvetví. 

Základné materiály
Stepan (SCL)
Spotrebiteľský sektor
Genuine Parts Company (GPC) 
Lowe’s Companies (LOW)
Defenzívne spotrebiteľské
The Colgate-Palmolive Company (CL) 
Hormel Foods Corporation (HRL) 
The Coca-Cola Company (KO) 
Lancaster Colony (LANC) 
Altria Group (MO) 
Procter & Gamble (PG) 
Target Corporation (TGT) 
Tootsie Roll Industries (TR) 
Finančné služby
Cincinnati Financial (CINF) 
Farmers & Merchants Bancorp  (FMCB) 
Commerce Bancshares (CBSH) 
Zdravotná starostlivosť
Johnson & Johnson (JNJ) 
Priemyselný sektor
ABM Industries (ABM) 
Dover Corporation (DOV) 
Emerson Electric (EMR) 
3M Company (MMM)
Nordson (NDSN) 
Parker Hannifin (PH) 
Stanley Black & Decker (SWK) 
Nehnuteľnosti
Federal Realty Investment Trust (FRT) 
Utility
American States Water (AWR) 
California Water Service (CWT) 
Northwest Natural Gas (NWN) 
SJW Group (SJW) 

Výkonnosť dividendových kráľov

Dividendový králi v septembri 2019 relatívne prekonali S&P 500 ETF (SPY). Údaje o ziskoch za september 2019 sú uvedené nižšie.

Celkový výnos dividendových kráľov za september 2019: 2,2%
Celkový výnos SPY za september 2019: 1,9%

Celková návratnosť za rok až do septembra 2019 je uvedená nižšie.

Dividendoví králi: 15,7%
SPY: 20,4%

Počas prvých deviatich mesiacov tohto roku dividendoví králi ako celok podcenili S&P 500 ETF SPY o 4,7 percentuálneho bodu. Stabilní rastoví dividendoví králi majú tendenciu mierne zaostávať na býčích trhoch (trhy so stúpajúcou tendenciou) a relatívne prekonávať svoje výsledky na medvedích trhoch (trhy priaznivé pre špekuláciu), čo pomáha vysvetliť ich nedostatočnú výkonnosť za rok 2019.

Dividendoví králi nie sú oficiálne regulovaní a monitorovaní žiadnou spoločnosťou. Neexistuje žiadny Dividend King ETF. To znamená, že sledovanie historického výkonu dividendových kráľov môže byť ťažké. Presnejšie povedané, sledovanie výkonnosti dividendových kráľov je často zavádzajúce a skreslujúce. K predsudkom, ktoré prežili, dôjde, keď sa pozrieme iba na spoločnosti, ktoré „prežili“ príslušné časové obdobie. V prípade spoločností rátaných ako dividendoví králi to znamená, že štúdia výkonnosti nezahŕňa bývalých kráľov, ktorí znížili svoju dividendu, boli vyradení atď.

Ale existuje niečo, čo sa dá získať pri vyšetrovaní historického výkonu dividendových kráľov. Výkonnosť spoločností v zozname dividendových kráľov konkrétne ukazuje, že „nudné“ zavedené blue-chip akcie, ktoré zvyšujú ich dividendu po roku, môžu výrazne prekonať dlhé časové obdobia.

Nasledujúci obrázok ukazuje dlhodobú výkonnosť 1 doláru investovaného do portfólia s rovnakou váhou ako dnešní dividendoví králi oproti S&P 500 do roku 2018.

Poznámka: Výkonnosť S&P 500 sa meria pomocou S&P 500 ETF (SPY). Výkonnosť dividendových kráľov sa počíta pomocou rovnomerne váženého portfólia dnešných dividendových kráľov, ktoré sa každoročne vyvažuje. Z dôvodu nedostatočných údajov sa výnosy Farmers & Merchants Bancorp (FMCB) vracajú od roku 2000. Výkonnosť nezahŕňa predchádzajúcich dividendových kráľov, ktorí ukončili svoje zvyšovanie dividend, čo vytvára pozoruhodný pohľad či predsudky. Údaje pre túto štúdiu pochádzajú z Ycharts.

Nasledujúca tabuľka ukazuje výkonnosť dividendových kráľov podľa roku verzus S&P 500 podľa roku, do roku 2018.

Poznámka: Výkonnosť S&P 500 sa meria pomocou S&P 500 ETF (SPY). Výkonnosť dividendových kráľov sa počíta pomocou rovnomerne váženého portfólia dnešných dividendových kráľov, ktoré sa každoročne vyvažuje. Z dôvodu nedostatočných údajov sa výnosy Farmers & Merchants Bancorp (FMCB) vracajú od roku 2000. Výkonnosť nezahŕňa predchádzajúcich dividendových kráľov, ktorí ukončili svoje zvyšovanie dividend, čo vytvára pozoruhodný pohľad či predsudky. Údaje pre túto štúdiu pochádzajú z Ycharts.

Prehľad sektorovej a trhovej kapitalizácie

Charakteristiky odvetvia a trhovej kapitalizácie dividendových kráľov sa veľmi líšia od charakteristík širšieho akciového trhu. Nasledujúce odrážky ukazujú počet dividendových kráľov v každom sektore akciového trhu.

Priemysel: 7
Defenzívne spotrebiteľské: 8
Utillity: 4
Spotrebiteľský cyklus: 2
Finančné služby: 3
Základné materiály: 1
Nehnuteľnosti: 1
Zdravotná starostlivosť: 1

Dividendoví králi majú prevahu v odvetviach priemyslu, defenzívnych pre spotrebiteľa a utillít. Je zaujímavé, že dividendoví králi nie sú vystavení sektoru technológií, ktorý je najväčšou súčasťou indexu S&P 500.

Dividendoví králi majú tiež niektoré zaujímavé vlastnosti, pokiaľ ide o trhovú kapitalizáciu. Tieto trendy sú uvedené nižšie.

  • 3 mega cap (200 miliárd dolárov + trhový strop: JNJ, PG a KO)
  • 12 veľkých cap (trhový strop 10 až 200 miliárd dolárov)
  • 10 stredných cap (2 až 10 miliárd dolárov)
  • 2 malé cap (300 miliónov až 2 miliardy dolárov: SJW a FMCB)

Je zaujímavé, že 15 z 27 dividendových kráľov má trhovú kapitalizáciu pod 20 miliárd dolárov. To ukazuje, že dlhovekosť spoločnosti nemusí byť sprevádzaná aj veľkosťou spoločnosti.

Záver

Skríning s cieľom nájsť najlepších dividendových kráľov nie je jediný spôsob, ako nájsť vysoko kvalitné akcie s rastúcimi dividendami. 

Na investovaní do dividendových kráľov nie je nič magické. Ide jednoducho o skupinu vysokokvalitných podnikov s manažérskymi tímami priateľskými k akcionárom, ktoré majú silné konkurenčné výhody.

Nákup podnikov s týmito vlastnosťami za spravodlivé alebo lepšie ceny a ich dlhodobé držanie pravdepodobne povedie k vysokej dlhodobej investičnej výkonnosti.

Najzaujímavejšou časťou investovania je to, že máte neobmedzený výber. Môžete si kúpiť akcie od priemerných firiem alebo len vynikajúcich spoločností. 

Ako hovorí Warren Buffett: „Keď vlastníme časti vynikajúcich firiem s vynikajúcimi manažérskymi službami, naša obľúbená doba držania je navždy.“

Zdroj: suredividend


Ohodnoť článok

Pridaj komentár