Zoznam kanadských dividendových aristokratov

Akcie Americké akcie Dividendy

Pre globálnych investorov zameraných na rast dividend môže byť zoznam kanadských dividendových aristokratov zdrojom investičných nápadov. Rovnako ako americkí dividendoví aristokrati, aj „kanadská“ verzia je vytváraná a udržiavaná indexom S&P. Hlavným rozdielom je počet po sebe nasledujúcich rokov zvyšovania dividendy. Na to, aby ste sa stali členom kanadského zoznamu dividendových aristokratov, je už postačujúce päťročné zvyšovanie dividend, zatiaľ čo minimálna požiadavka pri amerických akciách je 25 rokov.

Rozdiel medzi kanadskými a americkými dividendovými aristokratmi

S&P 500 uplatňuje na zostavenie zoznamu amerických dividendových aristokratov nasledujúce kritériá:

  • musia byť členmi S&P 500
  • musia každý rok zvyšovať dividendy (najmenej 25 po sebe nasledujúcich rokov)
  • trhová kapitalizácia je najmenej 3 miliardy dolárov
  • likvidita je najmenej 5 miliónov dolárov (priemerná obchodovaná denná hodnota)
  • diverzifikácia
  • najmenej 40 zložiek
  • sektorová alokácia nesmie byť nad 30%

Kanadskí dividendoví aristokrati sú založení na kanadských spoločnostiach v rámci indexu BMI S&P Canada obchodovaných na torontskej burze cenných papierov (TSX) a na riadenej dividendovej politike zvyšovania dividend najmenej 5 po sebe nasledujúcich rokov. Ďalej by ich trhový strop mal byť minimálne 300 miliónov kanadských dolárov.

Pri pohľade na fundamenty je priemerný dividendový výnos 4,2% takmer dvojnásobný oproti 2,3% u amerických dividendových aristokratov. Pomer P/E je tiež nižší : 25,61 (USA) oproti 16,5 (Kanada).

História

Vyšší celkový výnos s nižšou volatilitou je vnímanie investorov v dividendových aristokratoch. Čo teda s kanadskými dividendovými aristokratmi a ich historickým výkonom? Celková anualizovaná návratnosť za posledných 10 rokov je pre kanadských dividendových aristokratov 9,72%, zatiaľ čo referenčná hodnota dosiahla 7,68%. Nižšie uvedený graf výkonnosti jasne ukazuje, aký je vplyv na túto ročnú lepšiu výkonnosť + 2% z dlhodobého hľadiska.

zdroj:moneyinvestexpert.com

Ak sa pozrieme na každoročné podrobnosti, možno si všimnúť, že vyššie celkové výnosy s nižšou volatilitou nie sú prípadom kanadských dividendových aristokratov. Štandardná odchýlka, ukazovateľ rizika, sa tiež pohybuje okolo hodnoty referenčnej hodnoty.

zdroj: moneyinvestexpert.com

Sektorový prehľad kanadských dividendových aristokratov

Ako vidíte nižšie, finančný sektor predstavuje 22,8% indexu. IT sektor je na druhom konci spektra na úrovni 1,1%. Pre porovnanie, najväčším sektorom amerických dividendových aristokratov sú spotrebiteľské produkty.

zdroj: moneyinvestexpert.com

Zoznam kanadských dividendových aristokratov

Ďalej je uvedených 96 spoločností, ktoré sú v súčasnosti (február 2020) súčasťou indexu a spĺňajú indexové kritériá definované spoločnosťou S&P.

Top 10 holdingov v kanadských dividendových aristokratoch je uvedených v nasledujúcej tabuľke:

zdroj: moneyinvestexpert.com

Všetky zložky sú uvedené nižšie a sú zoskupené podľa sektorov.

zdroj: moneyinvestexpert.com

Sledovanie všetkých kanadských dividendových aristokratov je jednoduché, BlackRock ponúka ISHARES SP TSX CDN DIVIDEND IDX FD (TSE: CDZ), čo je ETF sledujúci tento index S&P. Majte na pamäti, že pohodlie je spojené s cenou. Tento ETF má pomer výdavkov na správu 0,66%.

Zdroj: moneyinvestexpert

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár